Form differences:
Castform:
Castform(Sand form)Ground type (Gen IV)
Castform(Windy form)Flying type (Gen V)
Castform(Fog form)Ghost type (Gen VI)
Wormadam:
If it's in Snowy and Ice areas: Bug/Ice (Gen V)
If it's in Volcano area: Bug/Fire (VI)
If it's in Burial Ground or Flying Space: Bug/Ghost(VII)
Rotom:
Cofee maker: Electric/Poison(Gen V)
Computer/Laptop: Electric/Psychic (Gen V)
Sound maker: Electric/Normal (Gen VI)
Zap form: Electric/Bug(Gen VI)
Jack form: Electric/Rock (Gen VI)
Blend Form: Electric/Steel (Gen VII)
Brawl form: Electric/Fighting (Gen VII)
Rotom Shade: Electric/Dark(Gen VII)
Rotom Candy: Electric/Fairy (Gen VIII)
Legendaries count:
Gen I= 6
Gen II= 6
Gen III= 10
Gen IV= 14
Gen V= 13
Gen VI= 7
Gen VII=16
Gen VIII=14
Pokemon:
Gen I= 152 Pokemon
Gen II= 100 Pokemon
Gen III = 137 Pokemon
Gen IV = 108 Pokemon
Gen V = 159 Pokemon
Gen VI = 73 Pokemon
Gen VII = 94 Pokemon
Gen VIII= 92 Pokemon
Total Pokemon: 913
Pokemon:
Gen I:
899.Bealliette: Psychic. Mythical. No Evolution
Gen III:
900. Robottix, Steel. Evolves into
901.Robobroke, Steel/Dark.
Gen IV:
902.Shadling, Ghost type. No evolution
Gen V:
903.Jetsorb, Fire/Steel. No evolution
Gen VI:
904.Invasol,Psychic/Steel, Legendary. No evolution
Gen VII:
905.Tridoor, Fire/Grass. UB. NO Evolution
906.Temport, Ice/Electric. UB. No Evolution
907.Toxiboo, Poison/Ghost. UB. No Evolution
908.Totemass, Water/Fairy. UB. No evolution
909.Ventripa, Psychic. UB evolves into
910.Ventrioctod, Psychic/Ground. UB
Gen VIII:
911.Negotent , Dark Type. Legendary. No Evolution
912.Glacitent, Ice type. Legendary. No Evolution
913.Rustent, Psychic type. Legendary. No Evolution
Leagues:
Ash:
Kanto: Top 16
Orange: Winner
Johto: Top 8
Hoenn: Top 8
Sinnoh: Top 4
Unova: Top 8
Kalos: Runner Up
Alola: Winner
Lana:
Alola: Top 32
Kaiwe:
Alola: Top 4
Lillie:
Alola: Top 128
Sophocles:
Alola: Top 16
Mallow:
Alola: Top 32
Jessie:
Alola: Top 64
James:
Alola: Top 64
Ash Ketchum
Kanto:
1. Pikachu(Electric)(Kanto) -> Gigamantax Pikachu (Galar)
2. Bulbasaur(Grass/Poison)(Kanto)
3. Charizard(Fire/Flying)(Kanto)
4. Kingler(Water)(Kanto)
5. Muk(Poison)(Kanto)
6. Tauros x30(Normal) ( Kanto)
7. Squirtle(Water)(Kanto)
8. Primeape(Fighting)(Kanto)
9. Butterfree(Bug/Flying)(Kanto)
10. Pidgeot(Normal/Flying)(Kanto)
11. Raticate(Normal)(Kanto)
12. Fearow(Normal/Flying)(Kanto)
13. Oddish(Grass/Poison)(Kanto) (mom)
14. Mr.Mime (Fairy/Psychic) (Kanto)
15. Rapidash(Fire) (Kanto)
44 Pokemon in Kanto
Orange Islands:
16. Snorlax(Normal) (Orange Islands)
17. Lapras(Water/Ice) (Orange Islands)
2 Pokemon in OI
Johto:
18. Sentret(Normal)(Johto) ( mom)
19. Heracross(Bug/Fighting)(Johto)
20. Bayleef(Grass)(Johto)
21. Quilava(Fire)(Johto/Sinnoh)
22. Totodile(Water)(Johto)
23. Shiny Noctowl(Flying/Normal)(Johto)
24. Donphan(Ground)(Johto/Hoenn)
25. Larvitar(Rock/Ground)(Johto)(mom)
26. Houndour(Fire/Dark)(Johto)
27. Porygon(Normal)(Johto)
10 Pokemon in Johto
Hoenn:
28. Swellow(Normal/Flying)(Hoenn)
29. Sceptile(Grass)(Hoenn/Orre)
30. Corphish(Water)(Hoenn)
31. Torkoal(Fire)(Hoenn)
32. Glaile(Ice)(Hoenn)
33. Beedrill(Bug/Poison)(Hoenn)
34. Drowzee(Psychic)(Hoenn)
35. Granbull(Fairy)(Hoenn)
8 Pokemon in Hoenn
Orre:
36. Pelliper(Water/Flying)(Orre)
1 Pokemon in Orre
Sinnoh:
37. Staraptor(Normal/Flying)(Sinnoh)
38. Torterra(Grass/Ground)(Sinnoh)
39. Infernape(Fire/Fighting)(Sinnoh)
40. Buizel(Water)(Sinnoh)
41. Gliscor(Ground/Flying)(Sinnoh)
42. Gible( Ground/Dragon)(Sinnoh)
43. Snover(Grass/Ice)(Sinnoh)
44. Seaking(Water) (Sinnoh)
8 Pokemon in Sinnoh
Unova:
45. Unfezant(Normal/Flying)(Unova)
46. Oshawott(Water)(Unova)
47. Pignite(Fire/Fighting)(Unova)
48. Snivy(Grass)(Unova)
49. Scraggy(Dark/Fighting)(Unova
50. Leavanny(Grass/Bug)(Unova)
51. Palpitoad(Water/Ground)(Unova)
52. Boldore(Rock)(Unova)
53. Krookodile(Ground/Dark)(Unova)
54. Cottonee(Grass/Fairy)(Unova)
55. Venipede(Bug/Poison)(Unova) (mom)
56. Archeops(Rock/Flying)(Unova)
57. Mightiyena(Dark)(Unova)
58. Sableye(Dark/Ghost)(Unova)
14 Pokemon in Unova
Decolore Islands:
59. Rotom(Electric/Ghost)(Decolore Islands)
1 Pokemon in DI
Kalos:
60. Talonflame(Fire/Flying)(Kalos)
61. Hawlucha(Flying/fIghting)(Kalos)
62. Noivern(Dragon/Flying)(Kalos)
63. Greninja(Water/Dark)(Kalos) -> Ash-Greninja(Kalos)
64. Goodra(Dragon)(Kalos)
65. Vivillon(Bug/Flying)(Kalos)
66. Litleo(Fire)(Kalos) (mom)
67. Zoroark(Dark)(Kalos)
68. Skrelp(Poison/Water)(Kalos) (mom)
69. Tyrantrum(Rock/Dragon) (Kalos)
10 Pokemon in Kalos
Alola:
70. Rowlet(Grass/Flying)(Alola)
71. Lycanroc(Dusk) ( Rock)(Alola)
72. Naganadel (Poison/Dragon) (Alola)
73. Incineroar(Fire/Dark)(Alola)
74. Mudsdale(Ground)(Alola)
75. Passimian(Fighting)(Alola)
76. Melmetal(Steel) (Alola)
77. Slowbro (Psychic/Water)(Alola)-> Mega Slowbro( Psychic/Water)
8 Pokemon in Alola
Sevii Island:
78. Nidoran(Poison) (mom) (Sevii)
1 Pokemon in Sevii
Galar and other regions:
79. Dragonite(Dragon/Flying) (Southern Islands)
80. Clefairy(Fairy)(Kanto)
81. Gengar( Poison/Ghost) (Galar) -> Mega Gengar (Poison/Ghost)(Pasio)
82.Riolu( Fighting) (Galar)
83.Grumpig(Psychic) (Galar)
84.Galarian Farfetch'd(Fighting)( Galar)
So far 6 Pokemon in PJ
Ash's Pokemon in total: 113
Z moves:
1.Normalium Z
2.Electrium Z
3.Grassium Z
4.Groundium Z
5.Lycanrocium Z
6.Fightium Z
7.Firium Z
8.Steelium Z
9.Pikashinium Z
10.Draconium Z
Go:
1.Raboot(Fire)(Galar)
2.Scyther(Bug/Flying) (Galar)
3.Beedrill( Bug/Posion) (Galar)
4.Minccino( Normal) (Galar)
5.Rotom(Electric/Ghost) ( Galar)
6.Giant Golurk( Ground/Ghost) (Galar)
7.Farfetch'd ( Normal/Flying) (Carmonte Island)
8.Giant Magikarp(Water) (Pasio)
9.Darmanitan (Fire) (Galar)
10.Sobble(Water) (Galar)
11.Pinsir(Bug)(Galar)
11 Pokemon so far
Misty:
Kanto:
1. Staryu(Water)(Kanto)
2. Psyduck(Water)(Kanto)
3. Goldeen (Water)(Kanto)
4. Starmie(Water/Psychic)(Kanto)
5. Horsea(Water)(Kanto)
6. Togetic(Fairy/Flying)(Kanto/Hoenn)
7. Seaking(Water) (Kanto)
8. Seel(Water) (Kanto)
8 Pokemon in Kanto
Orange Islands:
9. Politoed(Water) (Orange Islands/Johto)
10. Dewgong(Water/Ice)(Orange Islands)
11. Shellder(Water)(Orange Islands)
3 Pokemon in OI
Johto:
12. Corsola(Water/Rock)(Johto)
13. Mantine(Water/Flying)(Johto)
14. Omanyte(Water/Rock)(Johto)
3 Pokemon in Johto
Hoenn:
15. Gyarados( Water/Flying) -> Mega Gyarados ( Water/Dark) (Sevii)
16. Luvdisc(Water)(Hoenn)
17. Azurill(Fairy/Normal) (Hoenn)
18. Lanturn(Water/Electric)(Hoenn)
Sevii Islands:
19. Lapras(Water/Ice)(Sevii)
20. Jigglypuff(Normal/Fairy)(Sevii)
21.Butterfree(Flying/Bug)(Sevii)
22.Squirtle(Water) (Sevii)
Total Pokemon: 22
Brock:
Kanto:
1.Steelix(Steel/Ground) (Kanto) -> Mega Steelix( Ground/Steel) (Sevii)
2.Geodude(Rock/Ground)(Kanto)
3.Graveler(Rock/Ground)(Kanto)
4.Crobat(Posion/Flying)(Kanto/Johto)
5.Vulpix(Fire)(Kanto)
6.Vileplume(Grass/Poison)(Kanto)
7.Golem(Rock/Ground) (Kanto)
7 Pokemon in Kanto
Johto:
8. Forretress( Bug/Steel)(Johto)
1 Pokemon in Johto
Hoenn:
9. Ludicolo(Water/Grass)(Hoenn)
10. Marshtomp(Water/Ground)(Hoenn)
11. Shiftry(Dark/Grass)(Hoenn)
12. Sudowoodo ( Rock)(Kanto/Sinnoh)
4 Pokemon in Hoenn
Sinnoh
13. Croagunk(Posion/Fighting)(Sinnoh)
14. Chansey( Normal)(Sinnoh)
2 Pokemon in Sinnoh
Sevii:
15. Comfey(Fairy)(Sevii)
16. Alolan-Golem( Rock/Electric) (Sevii)
17.Kabutops(Water/Rock) (Sevii)
Total: 17 Pokemon
Tracey:
Orange Islands
1.Venonat(Bug/Posion)(Orange Islands)
2.Marill(Water/Fairy) (Orange Islands)
3.Schyter(Bug/Flying) (Orange Islands)
Orre:
4.Dodrio(Flying/Normal) (Orre)
Total : 4 Pokemon
May:
1.Blaziken(Fire/Fighting)(Hoenn/Orre)
2.Beautifly(Bug/Flying) (Hoenn)
3.Skitty(Normal) (Hoenn)
4.Venusaur(Grass/Poison) (Hoenn/Orre/Sinnoh)
5.Swablu(Normal/Flying)(Hoenn)
6.Munchlax(Normal) (Hoenn)
Orre:
7. Wartortle(Water) (Orre/Sinnoh)
8. Glaceon(Ice) (Orre/Sinnoh)
9. Shuppet (Ghost) (Orre)
Sinnoh:
10. Hitmonlee(Fighting)(Sinnoh)
10 in Total
Dawn:
1.Piplup(Water)(Sinnoh)
2.Buneary(Normal) (Sinnoh)
3.Pachirisu(Electric) (Sinnoh)
4.Mamoswine(Ground/Ice) (Sinnoh)
5.Quilava(Fire) (Sinnoh)
6.Togekiss(Fairy/Flying) (Sinnoh)
7.Ambipom(Normal/Fighting) (Sinnoh)
8.Hippopotas(Ground) (Sinnoh)
Unova:
9.Sharpedo(Water/Dark)(Unova)
9 in total
Iris:
1.Axew(Dragon) Unova)
2.Excadrill(Ground/Steel) Unova)
3.Emolga(Electric/Flying) Unova)
4.Dragonite(Dragon/Flying) Unova)
5.Vanilluxe(Ice) (Unova)
6.Druddigon(Dragon) (Unova)
Decolore Islands:
7.Gible( Ground/Dragon( DI)
7 in total
Cilan:
1.Pansage(Grass) Unova)
2.Basculin(Water) Unova)
3.Crustle(Rock/Bug) Unova)
4.Stunfisk(Ground/Electric) (Unova)
Decolore Island:
5.Binacle( Rock/Water)(DI)
Serena:
1.Braxien(Fire) (Kalos)
2.Pancham(Fighting) (Kalos)
3.Sylveon(Fairy) (Kalos)
4.Rhyhorn(Rock/Ground) (Kalos)
5.Ralts (Fairy/Psychic) (Kalos)
5 in total
Clemont:
1.Bunnelby(Normal) (Kalos)
2.Chespin(Grass) (Kalos)
3.Luxray(Electric) (Kalos)
4.Magnemite(Electric/Steel) (Kalos)
5.Magneton(Electric/Steel) (Kalos)
6.Heliolisk(Electric/Normal) (Kalos)
7.Flaafy(Electric) (Kalos)
8.Electrike(Electric) (Kalos)
9.Voltorb(Electric) (Kalos)
10.Dedenne( Electric/Fairy) (Kalos)
10 in total
Lana:
1.Primarina(Water/Fairy)(Alola)
2.Eevee(Normal) (Alola)
3.Lapras(Ice/Water) Alola)
4.Feebas(Water) Alola)
5.Wishiwashi(Water) Alola)
6.Drampa(Normal/Dragon) (Alola)
Sevii:
7.Araquanid(Water/Bug) ( Sevii/Alola)
7 in total.
Z moves:
1.Waterium Z
2.Primarinium Z
Kiawe:
1.Charizard(Fire/Flying) (Alola) -> Mega Charizard Y (Fire/Flying) (Sevii
2.Turtonator(Dragon/Fire) Alola)
3.Alolan Marowak(Ghost/Fire) Alola)
4.Wailmer(Water) (Alola)
5.Stoutland(Normal) (Alola)
Sevii:
6.Shiny Phanthump( Grass/Ghost) (Sevii)
6 in total
Z moves:
1.Firium Z
2.Flyium Z
Lillie:
1.Alolan Vulpix(Ice) Alola)
2.Shroomish(Grass) (Alola)
2 in total
Z moves:
Icium Z
Sophocles:
1.Togademaru(Steel/Electric) Alola)
2.Vikavolt(Electric/Bug) Alola)
3.Metang(Steel/Psychic) Alola)
4.Alolan-Sandslash(Ice/Steel) Alola)
Sevii Island:
5.Minior(Rock/Flying) (Sevii)
5 in total
Z moves: Buginium Z
Mallow:
1.Tsareena(Grass) Alola)
2.Oranguru(Normal/Psychic) Alola)
3.Espurr(Psychic) (Alola)
4.Flygon(Ground/Dragon) (Alola)
4 in total
Z moves: Grassium Z
Jessie:
Kanto:
1. Arbok(Poison)(Kanto)
2. Lickitung(Normal)(Kanto)
3. Shellder(Water)(Kanto)
4. Persian(Normal) (Kanto)
5. Machamp(Fighting)(Kanto)
6. Clefairy(Fairy)(Kanto)
Johto:
7. Wobbuffet(Psychic)(Johto)
8. Smoochum(Ice/Psychic)(Johto)
9.Skarmory(Steel/Flying) (Johto)
Hoenn:
10. Seviper(Poison)(Hoenn)
11.Dustox(Bug/Poison)(Hoenn)
12. Minun(Electric)(Hoenn)
Sinnoh:
13. Yanmega(Bug/Flying)(Sinnoh)
14. Starmie(Water/Psychic)(Sinnoh)
15. Armaldo(Rock/Bug)(Sinnoh)
Unova:
16. Woobat(Psychic/Flying)(Unova)
17. Frillish(Water/Ghost)(Unova)
18. Exploud(Normal) (Unova)
Kalos:
19. Gourgeist(Ghost/Grass)(Kalos)
20. Mawile(Fairy/Steel)(Kalos) -> Mega Mawile ( Fairy/Steel) (Kalos)
21. Florges( Fairy) (Kalos)
Alola:
22. Mimikyu(Ghost/Fairy)(Alola)
23. Bewear(Normal/Fighting)(Alola)
24. Alolan Meowth( Dark)(Alola)
25.Stufful(Normal/Fighting) (Alola)
Galar and others:
26.Drapion( Dark/Poison) (Galar)
27.Rotom(Electric/Ghost) (Galar)
28.Ditto(Normal) (Galar)
In total 28:
Z moves:
1.Mimikyuium Z
James:
Kanto:
1. Growlithe(Fire) (Kanto)
2. Wheezing(Poison) (Kanto)
3. Gyarados(Water/Flying) (Kanto)
4. Victreebel(Grass/Posion) (Kanto)
5. Pidgey(Normal/Flying) (Kanto)
Johto:
6. Hoppip ( Grass/Flying) ( Johto)
7. Delibird(Ice/Flying) ( Johto)
8. Magby(Fire) (Johto)
Hoenn:
9. Cacnea(Grass) (Hoenn)
10. Numel(Fire/Ground) (Hoenn)
11.Plusle(Electric)(Hoenn)
12.Aggron(Rock/Steel) -> Mega Aggron( Steel) (Alola)
Orre:
13. Mime Jr.(Psychic/Fairy) (Orre)
Sinnoh:
14. Carnivine(Grass) (Sinnoh)
15. Dusclops(Ghost)(Sinnoh)
16. Rotom(Electric/Ghost) (Sinnoh)
Unova:
17. Yamask(Ghost) (Unova)
18. Amoonguss(Grass/Posion) (Unova)
19. Bagon(Dragon) (Unova)
Kalos:
20. Skiddoo(Grass) (Kalos)
21. Inkay(Dark/Psychic) (Kalos)
22. Pinsir(Mega) (Bug) -> Mega Pinsir( Bug/Flying) (Kalos)
Alola:
23. Mareanie (Water/Poison) (Alola)
24. Chimecho( Psychic) (Alola)
25. Sneasel(Dark/Ice) (Alola)
Galar and others:
26.Beartic(Ice) (Galar)
27.Chewtle(Water) (Galar)
28.Galarian Meowth(Steel) (Galar)
In total 28
Z moves:
1.Darkium Z
Kanto League: 512 participants
Top 512:
Ash vs CoTD
(Pikachu vs Hitmonchan)
Top 256 Ash vs Mandi
(Krabby -> KIngler , Squirtle and Raticate vs Exeggutor,Golbat and Seadra)
Top 128 Ash vs Jeanette
(Fearow, Butterfree and Tauros vs Scyther, Beedrill and Bellsprout)
Top 64 Ash vs Otoshi
(Pidgeot, Bulbasaur and Mr.Mime vs Nidorino, Dodrio and Marowak)
Top 32 Ash vs Ritchie
(Charizard, Rapidash and Pikachu vs Charizard, Butterfree and Pikachu)
Top 16 Ash vs Gary
(Muk,Pikachu and Charizard vs Electrode, Nidoking and Blastoise)
Orange league:
Ash vs Drake
(Pikachu, Charizard, Primeape, Fearow, MR.Mime and Squirtle vs Dragonite, Electabuzz, Venusaur, Ditto, Onix and Gengar)
Johto league participants:
Top 512 Ash vs Sakura
(Lapras vs Espeon)
Top 256 Ash vs COTD
(Butterfree vs Exeggutor)
Top 128 Ash vs Macy
(Tototdile vs Magcargo)
Top 64 Ash vs AJ
(Noctowl, Rapidash and MR.Mime vs Cloyster, Arcanine and Sandshrew)
Top 32 Ash vs Jackson
(Bayleef, Cyndaquil and Tauros vs Magneton, Meganium and Azumarill)
Top 16 Ash vs Gary
(Pikachu, Charizard, Pidgeot, Primeape,Snorlax and Kingler vs Nidoking, Umbreon, Blastoise, Magmar,Electabuzz and Alakazam)
Top 8 Ash vs Harrison
(Pikachu, Charizard ,Porygon, Fearow, Heracross and Muk vs Kecleon, Houndoom, Blaziken, Hypno, Miltank and Steelix)
Hoenn league participants
Top 512 Ash vs Gilbert
(Beedrill vs Hitmonlee)
Top 256 Ash vs COTD
(Phanpy -> Donphan and Beyleef vs Tropius and Swalot)
Top 128 Ash vs Marina
(Fearow and Bulbasaur vs Machamp and Marowak)
Top 64 Ash vs Jimmy
( Totodile and Squirtle vs Charizard and Quilava)
Top 32 Ash vs Katie
(Pikachu, Pidgeot, Mr.Mime, Tauros, Primeape and Snorlax vs Mismagius, Dugtrio, Venomoth, Golduck, Walrein and Scizor)
Top 16 Ash vs Morrison
(Pikachu, Corphish, Glalie,Grovyle, Swellow and Torkoal vs Steelix, Gligar, Growlithe, Girafarig, Swampert and Metang -> Metagross)
Top 8 Ash vs Tyson
(Noctowl, Heracross, Kingler, Tauros, Pikachu and Rapidash vs Sceptile, Shiftry, Donphan, Metagross, Meowth and Hariyama)
Sinnoh league participants
Top 128 Ash vs Jeffrey
(Donphan vs Luxray)
Top 64 Ash vs Nando
(Pidgeot, Cyndaquil -> Quilava and Seaking vs Armadillo, Lopunny and Kricketune)
Top 32 Ash vs COTD
( Swellow, Torkoal and Glalie vs Grumpig, Jinx and Porygon Z)
Top 16 Ash vs Conway
(Gible, Noctowl and Mr.Mime vs Shuckle, Lickilicky and Dusknoir)
Top 8 Ash vs Paul
(Pikachu, Infernape, Staraptor, Torterra, Buizel and Gliscor vs Electivire, Froslass, Ninjask, Aggron, Ursaring, Drapion)
Top 4 Ash vs Tobias
(Primeape, Heracross, Charizard, Snorlax, Pikachu and Sceptile vs Heatran, Latios and Darkrai)
Unova league: 128 participants
Top 128 : Ash vs Katerine
(Scraggy vs Gothita)
Top 64: Ash vs COTD
(Snivy and Cottonee vs Palpitoad and Frillish)
Top 32:Ash vs Stephan
(Unfezant and Palpitoad vs Zebstrika and Sawk)
Top 16 Ash vs Cameron
(Pikachu, Krookodile and Pignite vs Hydreigon, Lucario and Ferrothorn)
Top 8 Ash vs Virgil
(Pikachu, Sableye, Mighyena, Boldore, Oshawott and Archeops vs Umbreon, Espeon, Glaceon, Jolteon, Vaporeon and Flareon)
Kalos league 128 participants:
Top 128 Ash vs CoTD
(Leavanny vs Kabutops)
Top 64 Ash vs Tomo
( Zoroark, Pidgeot and Snorlax vs Furfou, Altaria and Porygon2)
Top 32 Ash vs Trip
(Vivillon, Kingler and Krookodile vs Jellicent, Serperior and Conckeldurr)
Top 16 Ash vs Astrid
(Infernape, Primeape and Tyrantrum vs Absol(Mega), Pyroar and Meowstic)
Top 8 Ash vs Remo
(Charizard, Pelipper and Noctowl vs Gurdurr, Garchomp(Mega) and Pelipper)
Top 4 Ash vs Sawyer
(Pikachu, Goodra, Greninja,Talonflame, Hawlucha and Noivern vs Sceptile(Mega), Slaking, Salamence, Aegislash, Slurpuff, Clawitzer)
Finale Ash vs Alain
(Pikachu, Greninja, Sceptile, Granbull, Torterra and Fearow vs Charizard(Mega X), Unfezant, Bisharp, Weavile,Tyranitar and Metagross)
Alola league: participants:
Top 256 Ash vs COTD
(Rowlet vs Rhyhorn)
Kiawe vs COTD
(Stoutland vs Heatmor)
Lana vs COTD
Eevee vs Kricketot)
Lillie v COTD
Shroomish vs Caterpie)
Mallow vs COTD
(Oranguru vs Machoke)
Sophocles vs COTD
(Minior vs Gothorita)
Jessie vs COTD
(A-Meowth vs Persian)
James vs COTD
(Sneasel vs Kadabra)
Top 128 Ash vs Mr.Electric
(DL vs Electivire)
Kiawe vs Mad Magmar
(Turtonator vs Magmortar)
Lana vs Hiroki
(Lapras vs Mudsdale)
Lillie vs Gladion
(A-Vulpix vs Umbreon)
Mallow vs Plumeria
(Flygon vs Salazzle)
Sophocles vs DJ Leo
(A-Sandslash vs A- Dugtrio)
Jessie vs Pikala
(Mimikyu vs Pikachu)
James vs Mark(Fisherman)
(Maeranie vs Golduck)
Top 64 Ash vs Oluolu
(DL vs Snorlax)
Kiawe vs Kahili
(A-Marowak vs Toucanon)
Lana vs Faba
(Drampa vs Hypno)
Mallow vs Samson
(Oranguru vs A-Exeggutor)
Sophocles vs Horacio
(Vikavolt vs Vikavolt)
Jessie vs Phyco
(Bewear vs Ventripa)
James vs Sorrel
(Mega Aggron vs Mega Lucario)
Top 32 Ash vs Mallow
(Passimian vs Tsareena)
Kiawe vs Acerola
(Mega Charizard vs Gengar)
Lana vs Guzma
(Primarina vs Golisopod)
Sophocles vs Mina
(Metang vs Shiinotic)
Top 16 Ash vs Hau
(Naganadel vs Decidueye)
Kiawe vs Sophcoles
(Turtonator vs Vikavolt)
Top 8 Ash vs Callahan
(Mudsdale vs Sudowoodo)
Kiawe vs Sorrel
(Mega Charizard vs Mega Lucario)
Top 4 Ash vs Guzma
(Torracat -> Incineroar and Naganadel vs Scizor and Golisopod)
Kiawe vs Gladion
(A-Marowak and Mega Charizard vs Silvally and ML)
Finale Ash vs Gladion
(Mega Slowbro, Melmetal and Pikachu vs Silvally, Zoroark and ML)
EXH Match
(Greninja, Pikachu, Mega Slowbro, Incineroar, Melmetal and Mudsdale vs Incineroar, Empoleon, Lucario, Braviary, Mega Venusaur and Dynamax Tapu Koko)
Ash's achievements:
1.P1 Grand Prix(Kanto)
Top 8:
Ash vs COTD
(Primeape vs Machoke)
Brock vs COTD
(Graveler vs Machop)
Top 4:
Ash vs COTD
(Primeape vs Machamp)
Brock vs Anthony
(Graveler vs Hitmonchan)
Finale:
Ash vs Anthony
(Primeape vs Hitmonchan)->win
2.Grass tournament(Johto)
Top 8
Ash vs COTD
(Chikorita vs Sunkern)
Top 4
Ash vs COTD
(Chikorita vs Oddish)
Finale:Ash vs Ephraim
(Chikorita vs Skiploom)-> lost
3.Sumo Conference(Johto)
Top 8
Ash vs COTD
(Heracross vs Croconaw)
Top 4
Ash vs CORD
(Heracross vs Graveler)
Finale: Ash vs COTD
(Heracross vs Snorlax)-> win
4.Whirl Cup(Johto)
Top 16:
Ash vs COTD
(Totodile vs Krabby)
Misty vs COTD
(Mantine vs Seel)
Top 8:
Ash vs Christopher
(Totodile vs Kingdra)-> lost
Misty vs Marina
(Corsola vs Marill)
Top 4:
Misty vs Gary
(Politoed vs Kingler)
Finale: Misty vs Christopher
(Mantine vs Kingdra)->win
5.Rota tournament( Hoenn)
Top 16:
Ash vs COTD
(Torkoal vs Nuzleaf)
May vs COTD
( Skitty vs Poochyena)
Brock vs COTD
(Shiftry vs Tauros)
Top 8:
Ash vs Gilbert
(Corphish vs Hitmonlee)
May vs Solidad
(Beautifly vs Butterfree)
Brock vs Dre
(Mudkip vs Roselia)
Top 4
Ash vs Morrison
(Swellow vs Beldum)
May vs Drew
(Torchic vs Vibrava)
Finale:
Ash vs Drew
(Pikachu vs Grovyle)->Win
6.Hearthome Tag Team ( Sinnoh)
Top 16:
Ash and Paul vs COTDs
(Turtwig and Chimchar vs Rhydon and Magmar)
Dawn and Conway vs COTDs
(Aipom and Aggron vs Koffing and Arbok)
Brock and Holly vs COTDs
(Croagunk and Wingull vs Pichu and Metapod)
Top 8:
Ash and Paul vs Brock and Holly
(Staravia and Turtwig vs Farfetch'd and Sudowoodo)
Dawn and Conway vs COTD
(Piplup and Slowking vs Solrock and Beedrill)
Top 4:
Ash and Paul vs COTDs
(Chimchar and Elekid -> Electabuzz vs Zangoose and Metagross)
Dawn and Conway vs COTDs
(Aipom and Aggron vs Kirlia and Rapidash)
Finale: Ash and Paul vs Dawn and Conway
(Pikachu and Ursaring vs Piplup and Heracross)-> Ash and Paul win
7.Festival battle challenge
Top 16:
Ash vs COTD
(Buizel vs Ariados)
Dawn vs COTD
(Cyndaquil vs Stantler)
Brock vs COTD
(Croagunk vs Clefairy)
Top 8:
Ash vs Ursula
(Staraptor vs Gabite)
Dawn vs Lyra
(Piplup vs Marill)
Brock vs Khourey
(Sudowoodo vs Croconaw)
Top 4:
Ash vs Dawn
(Chimchar vs Ambipom)
Finale:
Ash vs Barry
(Pikachu vs Skarmory)-> win
Exh match:
Ash vs Palmer
(Grotle vs Rhyperior) -> lost
8.Club battle
Top 16:
Ash vs Burgundy
(Palpitoad vs Stoutland)
Iris vs COTD
(Axew vs Wachog)
Cilan vs Trip
(Dwebble vs Gurdurr)
Stephan vs Jessie
(Zebstrika vs Woobat)
Georgia vs James
(Beartic vs Yamask)
Top 8:
Ash vs Georgia
(Snivy vs Pawniard)
Iris vs Stephan
(Emolga vs Sawk)
Cilan vs Luke
(Stunfisk vs Larvesta)
Top 4:
Ash vs Dino
(Cottonee vs Darumakka)
Iris vs Luke
(Excadrill vs Golett)
Finale: Ash vs Iris
(Excadrill vs Pikachu) ->Iris wins
9.Clubplosion
Top 16:
Ash vs COTD
(Pikachu vs Simisear)
Cilan vs COTD
(Pansage vs Trubbish)
Iris vs Burgundy
(Excadrill vs Dewott)
James vs COTD
(Yamask vs Foonguss)
Jessie vs COTD
(Woobat vs Whirlipede)
Top 8:
Ash vs Jessie
(Tepig vs Woobat)
Cilan vs Montgomery
(Dwebble vs Throh)
Iris vs James
(Axew vs Yamask)
Top 4:
Ash vs Montgomery
(Scraggy vs Throh)->lost
Iris vs Stephan
(Emolga vs Sawk)->lost
10.World Tournament:
Top 16:
Ash vs James
(Leavanny vs Bagon)
Iris vs Georgia
(Dragonite vs Beartic)
Cilan vs Trip
(Crustle vs Serperior)
Dawn vs COTD
(Piplup vs Murkrow)
Jessie vs Burgundy
(Frillish vs Sawsbuck)
Top 8:
Ash vs Stephan
(Pikachu vs Sawk)
Iris vs Dawn
(Dragonite vs Mamoswine)
Top 4:
Ash vs Iris
(Krokorok -> Krookodile vs Dragonite)
Finale: Ash vs Trip
(Pignite vs Serperior)->lost
11.ClubIsland battles
Top 16:
Ash vs Bianca
(Mightyena vs Emboar)
Iris vs Jessie
(Dragonite vs Exploud)
Cilan vs Burgundy
(Pansage vs Dewott)
James vs Cameron
(Amoonguss vs Hydreigon)
Top 8:
Ash vs Chili
(Oshawott vs Pansear)
Iris vs Georgia
(Druddigon vs Beartic)
Cilan vs Cress
(Stufisk vs Panpour)
Top 4:
Ash vs Cilan
(Rotom vs Pansage)
Trip vs Iris
(Conckledurr vs Excadrill)
Finale: Ash vs Trip
(Pikachu vs Serperior) -> win
12.Scalchop King
Top 8: Ash vs COTD
(Oshawott vs Oshawott
Top 4: Ash vs COTD
(Oshawott vs Oshawott)
Finale: Ash vs COTD
(Oshawott vs Dewott) ->win
13.Sumo Tournament
Top 8:
Ash vs COTD
(Pignite vs Hariyama)
Top 4: Ash vs COTD
(Pignite vs Snorlax)
Finale: Ash vs COTD
Pignite vs Beartic)-> win
14.Pokemon Battle Cheateu tournament
Top 16:
Ash vs COTD
(Fletchinder vs Munchlax)
Clemont vs COTD
(Chespin vs Wormadam)
Serena vs COTD
(Braxien vs Sunflora)
Top 8:
Ash vs Trevor
(Frogadier vs Charmeleon)
Clemont vs Miette
(Electrike vs Floette)
Serena vs Tierno
(Pancham vs Hitmontop)
Top 4:
Ash vs Tierno
(Hawlucha vs Wartortle)
Clemont vs Sawyer
(Luxray vs Shellgon)
Finale:
Ash vs Sawyer
(Pikachu vs Grovyle) -> win
15.Sevii Island tournament
Top 16:
Ash vs Pikala
(Litten vs Pikachu)
Jessie vs James
(Mimikyu vs Maeranie)
Mallow vs Lana
(Steenee vs Lapras)
Kiawe vs Hau
(Alolan Marowak vs Dartix)
Sophocles vs Cross
(Minior vs Midnight Lycanroc)
Brock vs Oluolu
(Ludicolo vs Snorlax)
Misty vs Callahan
(Starmie vs Cyndaquil)
Top 8:
Ash vs Misty
(Pikachu vs Mega Gyarados)
Jessie vs Cross
(Mimikyu vs Rampardos)
Lana vs Sorrel
(Popplio vs Lucario)
Kiawe vs Brock
(Turtonator vs Mega Steelix)
Top 4:
Ash vs Sorrel
(Lycanroc vs Lucario)
Cross vs Brock
(Incineroar vs Mega Steelix)
Finale: Ash vs Cross
(Pikachu vs Incineroar)-> win
Exh match: Ash vs Kukui
(Mega Slowbro vs Incineroar) -> lose
16.Kantonian gym challenge
Kiawe vs Ryuki
(Alolan Marowak and Turtonator vs Haxorus and Salamence)-> win
(Mega Charizard Y vs Druddigon)-Win
Pikachu resets: Hoenn, Unova, Alola
Gyms: Kanto
1.VsBrock
Fearow and Pikachu vs Geodude
Rematch:
(Oddish, Fearow, Pidgeotto, Pikachu and Butterfree vs Geodude and Onix
2.Vs Misty
(Oddish, Fearow and Pikachu vs Goldeen ,Staryu and Starmie)
3.vs Lt Surge
(Pikachu vs Raichu)
Rematch:
(Charmander,Bulbasaur and Pikachu vs Voltorb and Raichu)
4.Ash vs Psychic
(Butterfree vs Abra)
Ash vs Sabrina
(Pikachu vs Kadabra)
Rematch:
(Pikachu and Butterfree vs Drowzee and Kadabra)
5.Ash vs Picknicker
(Primeape vs Oddish and Bellsprout)
Ash vs Erika
(Pikachu, Bulbasaur, Pidgeot and Charmander vs Vileplume, Gloom, Tangela and Weepinbell)
6.Ash vs Koga
(Ponyta, Pikachu and Squirtle vs Venomoth, Beedrill and Golbat)
7.Ash vs Blaine
(Pikachu vs Magmar)
Rematch:
(Squirtle, Pikachu and Charizard vs Rhydon, Magmar and Ninetales)
8. Ash vs TR
(Pikachu, Charizard, Squirtle ,Bulbasaur, Pidgeot and Tauros vs Meowth, Weezing, Pidgey, Victreebel, Growlithe and Gyarados, Arbok, Clefairy, Shellder, Lickitung,Persian and Machamp)
Orange Islands:
Cissy vs Ash
(Seadra and Blastoise) vs ( Pikachu and Lapras)
Danny vs Ash
(Nidoqueen, Electrode and Machoke ) vs ( Snorlax, Pikachu and Fearow)
Danny vs Ash race( tie above)
Ash vs Rudy
(Charizard, Mr.Mime and Fearow vs Exeggutor, Starmie and Electabuzz)
Ash vs Luana
(Pikachu and Charizard vs Alakazam and Marowak)
Johto gyms:
Ash vs Falkner
(Charizard, Pikachu and Houndour vs Pidgeot, Hoothoot and Farfetch'd)
Ash vs Bugsy
(Heracross, Cyndaquil and Houndour vs Metapod, Ariados and Scyther)
Ash vs Whitney
(Clefairy and Miltank vs Chikorita and Totodile)
Ash vs Whitney rematch
(Clefable and Miltank vs Chikorita and Totodile)
Ash vs Morty
(Misdraveus, Haunter and Gengar vs Pikachu, Cyndaquil and Noctowl)
Ash vs Chuck
(Bayleef, Noctowl and Heracross vs Machoke, Hitmontop and Poliwrath
Ash vs Jasmine
(Cyndaquil and Heracross vs Steelix and Magneton)
Ash vs Pryce
(Cyndaquil, Pikachu and Heracross vs Dewgong, Piloswine and Cloyster)
Ash vs Claire
(Pikachu and Heracross vs Kingdra and Dragonite)
Ash vs Claire rematch
(Pikachu and Charizard vs Kindgra and Dragonite)
Hoenn gyms:
Ash vs Roxie
(Pikachu, Drowzee, Treeko vs Geodude, Onix and Nosepass)
Ash vs Brawly
(Taillow and Treeko vs Maukuhita and Machoke)
Rematch
(Taillow, Treeko and Pikachu vs Makuhita, Medidtate and Machoke)
Ash vs Wattson
(Pikachu, Drowzee and Treecko vs Manectric, Raichu and Magneton)
Ash vs Flannery
(Corphish, Taillow and Pikachu vs Torkoal, Magcargo and Camerupt)
Ash vs Norman
(Pikachu vs Slaking)
Rematch
(Pikachu, Beedrill and Torkoal vs Zangoose, Vigoroth and Slaking)
Ash vs Winona
(Pikachu, Swellow and Corphish vs Altaria, Swellow and Skarmory)
Ash vs Tate and Liza
(Pikachu and Swellow vs Lunatone and Solrock
Ash vs Juan
(Pikachu, Snorunt -> Glalie, Beedrill, Swellow and Corphish vs Dewgong, Cloyster, Seaking, Corsola and Milotic)
FBs:
Ash vs Noland
( Pikachu, Granbull and Charizard vs Vileplume, Starmie and Articuno)
Ash vs Greta
(Snorlax, Primeape and Grovyle vs Medicham, Hitmonlee and Hariyama)
Ash vs Tucker
(Glalie and Pikachu vs Arcanine and Swampert)
Ash vs Lucy
(Donphan, Charizard and Heracross vs Seviper, Milotic and Muk)
Ash vs Spenser
(Granbull, Snorlax and Sceptile vs Venusaur, Claydol and Whiscash)
Ash vs Anabel
(Glalie vs Alakazam)
Rematch
(Glalie, Charizard and Pikachu vs Alakazam, Hypno and Espeon)
Ash vs Brandon #1
(Torkoal vs Regice) -lost
Ash vs Brandon #2
(Heracross,Granbull and Glalie vs Regirock and Ninjask)->lost
Ash vs Brandon #3
(Pikachu, Charizard, Sceptile, Snorlax, Primeape and Bulbasaur vs Ninjask, Solrock, Dusclops and Registeel) -> win
Sinnoh gyms:
1.Ash vs Roark
(Snover, Pikachu, Turtwig vs Geodude, Onix and Cranidos->Rampardos)
Rematch:
(Snover, Pikachu, Turtwig vs Geodude, Onix and Rampardos)
2. Ash vs Gardenia
(Turtwig, Cacnea and Tangela vs Snover, Pikachu and Staravia)
3.Ash vs Maylene
(Lucario, Machoke and Medicham vs Staravia, Pikachu and Buizel)
4.Ash vs Wake
(Pikachu, Buizel and Staravia vs Quagsire, Gyarados and Floatzel)
5.Ash vs Fantina
(Gengar and Mismagius vs Grotle and Chimchar)
Ash vs Fantina rematch
(Grotle, Chimchar and Pikachu vs Driflibmp, Gengar and Mismagius)
6.Ash vs Byron
(Grotle, Chimchar and Buizel vs Steelix, Bastiodon and Aggron)
7.Ash vs Candice
(Pikachu, Chimchar and Staraptor vs Abomasnow, Piloswine and Glalie)
8.Ash vs Volkner
(Infernape, Pikachu vs Torterra vs Luxray, Electivire and Jolteon)
Unova gyms:
VS Cilan, Chilli and Cress
(Pidove, Oshawott and Tepig vs Pansage, Panpour, Pansear)
VS Lenora
(Herdier and Watchog vs Snivy and Tepig)
Rematch:
(Herdier and Watchog vs Snivy and Tepig)
3.vs Burgh
(Tranquill ,Tepig , Sewaddle -> Swadloon vs Dwebble, Leavanny and Whirlipede)
4.vs Elesa
(Palpitoad, Cottonee and Pikachu vs Emolga, Tynamo and Zebstrika)
5. vs Clay
(Oshawott, Snivy and Roggenrola -> Boldore vs Palpitoad, Krokorok and Excadrill)
6. vs Skyla
(Arcehops, Pikachu and Tranquill -> Unfezant vs Swoobat, Swanna and Unfezant)
7. vs Brycen
(Pignite, Scraggy and Krokorok vs Beartic, Cryogonal and Vanilluxe)
8. vs Roxie
(Pikachu, Leavanny, Boldore,Archeops, Palpitoad and Unfezant vs Muk, Garbodor, Koffing and Scolipede)
Kalos gyms:
Ash vs Viola
(Fletchling and Litleo vs Surskit and Vivillon)
Rematch:
(Fletchling and Pikachu vs Surskit and Vivillon)
2.Ash vs Grant
(Litleo ,Pikachu and Froakie vs Geodude, Onix and Tyrunt)
3.Ash vs Korinna
(Pikachu, Hawlucha and Fletchinder vs Machoke, Mienshao and Mega Lucario)
4.Ash vs Ramos
(Fletchinder, Hawlucha and Pikachu vs Gogoat, Weepingbell and Vileplume)
5.Ash vs Clemont
(Pikachu, Goodra and Tyrunt vs Heliolisk, Luxray and Bunnelby)
6.Ash vs Valerie
(Frogadier and Hawlucha vs Sylveon and Mr. Mime)
7. Ash vs Olympia
(Talonflame, Pikachu and Tyrunt -> Tyrantum vs Alakazam, Meowstic and Hypno)
8. Ash vs Wulfric
(Talonflame, A-G and Hawlucha vs Avalugg and Mega Abomasnow)
Rematch
(Zoroark, A-G and Pikachu vs Avalugg, Mega Abomasnow and Dewgong)
Alola fights:
Ash vs Gumshoos totem
( Rowlet and Slowpoke vs 2 Yungoos)
(Pikachu vs giant Gumshoos)
Ash vs Hala:
(Rowlet and Pikachu vs Crawbrawler and Hariyama)
Ash vs Lurantis totem
(Rowlet vs Skiploom)
(Litten vs giant Lurantis)
Ash vs Olivia
(Pikachu and Rockruff-> Lycanroc vs Probopass and Lycanroc)
Ash vs Totem Salazzle
(Mudsdale and Pikachu vs Salandit and giant Salazzle)
Ash vs Nanu
(Lycanroc vs Krookodile)
Rematch
(Pikachu, Lycanroc and Mudsdale vs Alolan Persian, Sableye and Krookodile)
Ash vs Kommo-o
( Pikachu vs Kommo-o)
Ash vs Hapu
(Passimian vs Golurk)
Rematch:
(Passimian, Mega Slowbro and Rowlet vs Mudsdale, Golurk and Hippowdown)
Galar and other gyms:
1.Ash vs Milo
(Grumpig, G-Pikachu and Dragonite vs G-Appletun, Cacturne and Roserade)
2.Ash vs Visquez
(Grumpig, Gengar and G-Pikachu vs Electrode, Raichu and G-Toxicrity)
3.Ash vs Janine
(Dragonite,Grumpig and Gengar vs Crobat, Ariados and Muk)
4.Ash vs Bea
(G-Fatfetch'd and Riolu vs Hawlucha and Grapploct)
Rematch:
(Mega Gengar, Pikachu and Riolu vs Machoke, Hawlucha and Grapploct)
Rivals: Kanto
(AJ, Gary, Ritchie, Jeanette,Otoshi and Mandi)
Rival battles:
Ash vs AJ
(Oddish, Pikachu, Fearow,Pidgeotto and Butterfree vs Mankey, Butterfree, Beedrill and Sandshrew)-> lost
Ash vs Gary
(Pikachu vs Rhyhorn) -> lost
3.Ash vs Gary
(Ponyta-> Rapidash and Squirtle vs Dodrio and Nidoqueen)-> tie
4.Otoshi vs Ash
(Marowak vs Bulbasaur)->lost
OI: Ash vs Gary
(Pikachu vs Umbreon)- lost
Johto rivals:
Gary, AJ,Casey,Sakura, Macey, Harrison, Jackson
Battles:
1.Ash vs Gary
(Chikorita, Totodile and Cyndaquil vs Umbreon, Piloswine and Ursaring)-> lost
2.Ash vs AJ
(Heracross vs Sandslash) ->win
3.Sakura vs Ash
(Pikachu vs Espeon) -> win
4.Ash vs Casey
(Chikorita and Rattata vs Charizard) -> win
5.Ash vs Casey
(Noctowl, Porygon and Pikachu vs Electabuzz, Bayleef and Raticate)
Hoenn rivals:
Jimmy, Marina,Gilbert, Katie, Morrison, Tyson
Battles:
Ash vs Jimmy
(Pikachu vs Charmeleon) -> lost
2.Ash vs Katie
(Corphish, Treecko and Beedrill vs Golduck, Sealeo and Dugtrio)->lost
3.Ash vs Morrison
(Torkoal vs Beldum) -> win
Sinnoh rivals:
Nando, Barry, Paul, Khourey, Lyra, Conway, Tobias
1.Ash vs Nando
(Pikachu vs Roselia) -> win
2.Ash vs Khourey
(Chimchar vs Delcatty)-> win
3.Ash vs Barry
(Turtwig vs Prinplup) -> lose
4.Ash vs Barry
(Pikachu, Chimchar and Buizel vs Heracross, Skarmory and Empoleon) -> win
5.Ash vs Barry
(Empoleon vs Gible) -> lost
6. Ash vs Paul
(Pikachu, Starly and Snover vs Elekid, Chimchar and Torterra)-> tie
7.Ash vs Paul
(Turtwig vs Chimchar) -> lost
8.Ash vs Paul
(Chimchar, Gligar and Buizel vs Gliscor, Electabuzz and Ursaring)-> lost
9.Ash vs Paul
(Grotle and Pikachu vs Torterra and Magmar) -> win
10. Ash vs Paul
(Buizel,Gliscor, Grotle, Chimchar,Pikachu and Staraptor vs Weavile, Magmortar, Ursaring, Electabuzz ,Honchkrow and Torterra)->lost
Unova rivals:
Trip, Katerine, Stephan, Bianca, Cameron and Virgil
1.Ash vs Trip
(Pidove vs Snivy) -> lost
Ash vs Trip
(Pidove, Oshawott, Snivy and Tepig vs Tranquill, Servine and Frillish)->lost
3.Ash vs Trip
(Oshawott, Tepig and Snivy vs Timburr, Vanillite and Servine) -> tie
Ash sv Katerine
(Tepig vs Mandibuzz) ->win
Ash vs Stephan
(Oshawott vs Blitzle) -> win
Ash vs Bianca
(Pikachu vs Pignite) -> win
Kalos rivals:
Sawyer, Alain,Tierno, Trevor, Trip,Tomo, Astrid and Remo
Battles:
1.Ash vs Sawyer
(Frogadier vs Treecko) -> win
2.Ash vs Sawyer
(Tyrunt, Frogadier and Hawlucha vs Grovyle, Honedge and Clawitzer) -> lost
3.Ash vs Sawyer
(Sceptile, Doubledge and Shellgon vs Piakchu, Talonflame and A-G)-> Win
4.Ash vs Alain
(A-G vs Mega Charizard) -> lose
5.Ash vs Alain
(Noivern and A-G vs Metang and Mega Charizard Y) -> lose
6.Tierno vs Ash
(Wartortle vs Hawlucha) -> lose
7.Trevor vs Ash
(Fletchinder vs Charmeleon) -> win
Ash vs Trip
( Pikachu, Frogadier and Sliggoo vs Serperio, Jellicent and Conckeldurr) -> lost
Ash vs Astrid
(Pikachu, Frogadier and Hawlucha vs Meowstic, Pyroar and Mega Absol) -> win
Alola rivals:
Gladion, Hau, Cross,Sorrel,Callahan
Battles:
Ash vs Gladion
(Rockruff vs Lycanroc) -> lost
Ash vs Gladion
(Lycanroc vs Type Null ) ->lost
3.Ash vs Gladion
(Lycanroc vs Lycanroc) -> lost
4.Ash vs Hau
(Dartix vs Rowlet) -> win
5. Ash vs Cross
(Litten vs Torracat) -> win
6.Ash vs Cross
(Torracat vs Incineroar) -> lost
7. Ash vs Callahan
(Pikachu vs Quilava) -> win
8.Ash vs Sorrel
( Passimian vs Mega Lucario) -> lost